SUBOTICA I PALIĆ-PRVI DEO

Subotica je grad koji sam dugo želeo da posetim. Međutim, desilo se da sam ga na kraju posetio sasvim neplanski, jer je Segedin otpao zbog gužve na graničnom prelazu. I nisam se pokajao, već mi je bilo žao što nisam imao barem još dva dana da provedem ovde.

Subotica je raj za ljubitelje zgrada u stilu secesije. Evo nekih koje sam ja uspeo da obiđem, mada je spisak mnooogo duži.

1.Palata Rajhl Ferenc

Simbol Subotice , delo je arhitekte Ferenca Rajhla , koji je podigao kao svoju porodičnu palatu. Fasada je ukrašena ukrasima od čuvene Žolnai keramike. Danas je tu smeštena Galerija savremene umetnosti Likovni susret.Delo Ferenca Rajhla su i zgrada Gradske biblioteke i subotička Gimnazija.

2.Gradska kuća

Smeštena u srcu grada, zaštitni je znak Subotice. Visoka je 76 m, sa prepoznatljivim Tornjem na koji se radnim danima možete i popeti ( ja sam Suboticu posetio nedeljom). U Gradskoj kući smešteni su Gradska uprava, Istorijski arhiv ali i banke i butici.

3.Sinagoga

Subotička sinagoga sagrađena je u stilu secesije još davne 1902.godine i od 1974.godine je proglašena za spomenik kulture od izuzetnog značaja. Dostojan je predstavnik ovog stila, a izgradili su je Marcel Komor i Deža Jakub, saradnici Edena Lehnera, koji je tvorac mađarske arhitekture secesije.

4.Gradska najamna palata

Ovo zdanje projektovao je Pal Vadas u stilu bečke secesije.Estetski je jedna od najupečatljivijih zgrada, jer kombinuje jednostavniju formu i moderan koncept gradnje.

Za ljubitelje secesije, tu su između ostalih i Najamna kuća Salomona Sonenberga i zgrada Gradskog muzeja.

Subotica je grad koji odlikuju i brojni sakralni (crkveni) objekti.Tu su pravoslavne crkve Sv.Vaznesenje Gospodnje i crkva Sv. Dimitrija kao i Muhandžir džamija. Ni jedan od ova tri objekta nažalost nisam uspeo da posetim,ali jesam se na kratko zadržao kod Franjevačke crkve i kod Katedrale Sv.Tereze Avilske.

Kulturno-istorijsko bogatstvo Subotice dodatno obogaćuju brojni spomenici. Spomenik Sv.Trojstva simbolizuje prihvatanje vrednosti tolerancije i nediskriminacije. Spomenik Deže Kostolanjija podignut je u čast jednog od najznačajnijih književnika mađarske književnosti 20.veka. Spomenik nosi naziv Gimanzijalac jer je smešten preko puta Gimnazije čiji je Kostolanji bio đak.

U narednom blogu pišem o Paliću, a do tada, evo moja tri favorita kada je Subotica u pitanju.

1.Kapela Sv.Roka zaštitnika od kuge iz 1738.godine

2.Spomenik palim borcima i žrtvama fašizma iz 1952.godine

3.Plava fontana iz 2001.godine

Koga zanima PALIĆ može pročitati OVDE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow by Email
Instagram